fallback

П. Аврамова: Предстои дебат за продължението на програмата за енергийна ефективност

Трябва да бъде прецезирано самоучастието на всички собственици на жилищни сгради, твърди регионалният министър

13:17 | 05.06.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Предстои дебат за продължението на програмата за енергийна ефективност. Нужен е широк обществен и политически консенсус, както и да се осигури финансов ресурс. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова по време на петъчния парламентарен контрол в отговор на въпрос от депутата от БСП Дора Янкова.

Аврамова отчете, че в периода януари - май 2020 г. МРРБ продължава водената политика в областта на енергийната ефективност за жилищните сгради в три направления - довършване на настоящия етап, разработване на следващ етап, пилотен проект са сградите със подадени заявления в срок по програмата в ББР за сключване на договори за целево финансиране.

Третото направление е разработването на стратегически документи с дългосрочен обхват за формиране на визия за по-обхватно обновяване на съществуващите жилищни сгради в страната.

Според отговора на регионалния министър по първото направление, по програмата има подписани договори за целево финансиране на 2022 сгради, към 29 май поддържаните от МРРБ регистри отчитат, че са обновени 1876 сгради, като остават - 146 броя на територията на 15 общини.

От въведените в експлоатация през миналата година 195 сгради, най-много са в Област София - 56, следва Пловдив с 24, Сливен - 16, Добрич - 16 и Хасково - 10.

В края на 2019 г. в процес на изпълнение на строително-монтажни работи са били 91 сгради с 6615 жилища. Предвижда се през 2020 г. да бъдат обновени още 8737 жилища в 117 блока, като последните обекти се очаква да бъдат завършени през 2021 г. 

Аврамова уточни, че едва 1-2% са некачествените ремонти работи по програмата за санирането.

По второто направление ведомството има готовност да стартира следващ етап на програмата,"пилотен проект" за 1951 сгради, които имат вече подадени искания за целево финансиране. Проектите по тях ще продължат да бъдат изпълнявани при 100% безвъзмездна държавна помощ.

Последващо продължаване на програмата обаче ще се случи след отворен дебат, тъй като трябва да бъде прецезирано самоучастието на всички собственици на жилищни сгради.

Припомняме, че миналата седмица ръководството на Камарата на строителите в България поиска на брифинг в МС в присъствието на заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков програмата за енергийна ефективност на жилищните сгради да бъде възобновена, като мярка срещу икономическата криза, предизвикана от коронавируса.

„Ние сме готови при наличието на средства много бързо да задвижим този механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може колкото се може повече фирми да участват в този процес. Да имаме по-специфичен подход по отношение на цените. Да дефинираме не обща цена на квадратен метър, а цени по дейности", каза изпълнителният директор на строителната камара Валентин Николов.

Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на 1,2 милиона жилища, което щели донесе заетост на още 430 хил. души в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:06 | 14.09.22 г.
fallback